« A hét szoftvere #3 - Amikor burjánzik a Windows | Fejlesztős adás » |
A hét szoftvere #2 - Teendők rendszerezése
Ezen a héten egy Mac alkalmazást fogok ajánlani, de kerestem egy hozzá hasonló Windows appot is.
Mint sok más "tudás alapú" állásban dolgozó ember, a "Getting Things Done" című könyvben foglalt módszereket alkalmazom arra, hogy a körülöttem kavargó káoszban valahogy sikeresen, hatékonyan tudjak dolgozni.
Egyre több ingyenes és fizetős alkalmazás van, ami támogatja a módszerhez szükséges lépéseket (ami megér majd egy külön bejegyzést itt is). Én azonban arra jöttem rá, hogy a leghatékonyabban egy, a Mac-hez ingyen járó OmniOutliner alkalmazással tudok dolgozni. Ehhez is lehet mindenféle GTD kiegészítőt szerezni, de én maradok a sima "outline" alapú megoldásnál.
A GTD fontos eleme, hogy az ember nyilvántartsa (a fején kívül) valahol a teendők, illetve az ehhez tartozó következő lépések listáját. Ezeket a teendőket különböző kontextusban (mint például az irodában, vagy telefon mellett, vagy utazás közben) lehet végrehajtani, ezért érdemes ezt is nyilvántartani a teendő mellett.
Ezen kívül projectekbe szervezve lehet listázni a lépéseket, feladatokat, és ezeket a listákat rendszeresen átnézve kiemelni a következő teendőket.
Akartam is egy screenshottal illusztrálni, hogy az OmniOutlinerrel hogyan teszem be egy fa struktúrába a projecteket, teendőket, és a különösen lényeges következő lépéseket, de 90% ügyfélspecifikus adat, amit nem szabad megosztanom.
A lényeg, hogy egyszerű outline struktúrában, egy dokumentumban tartom nyilván a teendőimet, illetve olyan lépéseket, mástól várok valamit. A "next actions" szekciót tartom nyitva magam előtt, és adok hozzá illetve rendezgetem, meg lezárom a munkanap során. Amikor kis időm van, akkor átnézem a Projectek szekciót, és beemelem a teendők közé, ami aktuális. Ezt mindenképpen legalább egyszer, vasárnap délután megteszem.
Amit még használok az OmniOutliner képességei közül, hogy bonyolultabb esetben megjegyzést teszek a teendő mellé, illetve egy új Context tulajdonságot fűzök azokhoz az elemekhez, amit mondjuk csak otthon, vagy csak az irodában tudok elvégezni.
Aki Windows gépeken dolgozik, én még a PalmOS meg Windowsos éveimben a Natara Bonsai outlinert használtam, illetve az Office elemeként beszerezhető remek OneNote alkalmazást tudom erre is javasolni.
Ti is alkalmazzátok a GTD-t? Milyen szoftvert (vagy papírt) használtok erre?
7 comments
Én NeoMem -et használok (sajnos), ami ingyenes, de nagyon brék. Arra éppen jó, hogy rendben tartsam a dolgaim, de semmiképp sem szerethetõ, ami nálam gond. Amint lesz 1 perc szabadidõm, körülnézek a OneNote -ban.
Gmailhez is van GTD plugin Firefoxon keresztül, állítólag nem rossz.
az omnioutlinert nem ismerem, az onenote-t viszont meg hasznaltam windowsos idomben. ez utobbi szerintem egy egyszeru jegyzetfuzet, ami nalam csak arra szolgalt, hogy screenshot-okat, ill hirtelen jovo jegyzeteket rogzitsen, a kulonbozo kis papirfecnik kivaltasara.
az off2007-nek mar resze, es magyarositva van.
Találtam egy ilyent:
http://john.redmood.com/organizers.html
Mindenesetre a OneNote-ot régóta szeretném kipróbálni, állitólag TPC-vel ideális…
Bocs az elözöröl lemaradt mégegy link:
http://wiki.jeffsandquist.com/default.aspx/GTD/GTDTools.html
en ezt probalgattam egy darabig http://www.hogbaysoftware.com/product/mori
aztan maradtam a .txt alapu megoldasnal
Nekem ez szimpatikus, free, Mac-es: http://bargiel.home.pl/iGTD/