« Mutasd a desktopod | MSN Spaces - Második rész » |
MSN Spaces - Harmadik rész
Az egyik legjobb képesség a Spaces-ben a különböző tartalmak (fotóalbumok, listák, linkek, és persze blog bejegyzések) aggregálása, nem csak a webes felületen, hanem az RSS feedben is.
Hasonló feedeket lehet más módon is összehegeszteni, például a feedburner.com szolgáltatásával, amivel egyéb hasznos dolgok is jönnek (statisztika, stb.), de ez tényleg jó, ha az alap eszközbe van integrálva.
Sajnos maga a Spaces nem biztosít látogatási statisztikákat, de a custom HTML panel segítségével bármi külső szolgáltatáshoz lehet kötni.
Alapból biztosít kommentálási lehetőséget is az eszköz - sokakat visszatarthat a Passport Sign-on képernyő a kommenteknél, és az a tapasztalat, hogy pont a spamot nem tartja vissza, szóval nem ideális teljesen a megoldás, de legalább nem kell külső szolgáltatásokkal összehackolni.
Hasznos tulajdonság, hogy az MSN messenger (sajna csak Windows változata) jelzi, ha valaki a contact listánkból módosította az oldalát. Nyilván nem mindenki használ RSS olvasót az MSN Spaces célcsoportjaiból, ez is jobb, mint magunktól nézegetni, hogy mikor frissül valami.
Szerkesztésre egyébként a webes felület mellett biztosít XML-RPC APIt is a Spaces, korrekt MetaWeblog API implementációval (cím, kategóriák működnek), de például fotók feltöltésére ez nem alkalmas.
Összességében azt mondanám, hogy én nyilván nem fogok áttérni az MSN Spaces-re, mivel nekem maximális hackolhatóságra van szükségem, de családtagoknak, nem szakembereknek sokkal szívesebben ajánlom, mint egy pucér Wordpress vagy egyéb blogot, a fotó meg comment támogatás, és az egyszerűen használható felület miatt. Gondolom előbb-utóbb a freeblog.hu-ban is lesznek hasonló képességek, és valószínű jobban testreszabható lesz, majd kipróbálom a 2.0-t.
Egyébként úgy látom, hogy míg techie körökben menőbb saját blog példányt futtatni, a nagy blog hostoknak iszonyat előnye lehet, ha az ember több látogatóra vágyik. Míg a saját blogok általában linkek meg keresés alapján találnak olvasókat, a blogter meg a freeblog lehetővé teszi a blogok közötti böngészést, meg toplistákat, meg ilyesmit. Úgy látom ez inkább itthon tendencia, mivel nálunk nem különülnek el az aggregátor-blogbányászó-kereső oldalak a bloghostoló szolgáltatásoktól, de ez már egy másik téma.